PRL

15.05.2019

Przedwojenne i powojenne fotografie Olsztyna, zabytki z czasów PRL podczas Nocy Muzeów

Przedwojenne fotografie olsztyńskiej starówki, zdjęcia dokumentujące odbudowę po wojnie miasta, a także zabytki z czasów PRL będzie można oglądać w Muzeum Warmii i Mazur podczas Nocy Muzeów. Nocne zwiedzanie odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę.

Dyrektor Muzeum Warmii i Mazur Piotr Żuchowski powiedział podczas konferencji prasowej w środę, że myślą przewodnią tegorocznej Nocy Muzeów będzie fotografia. "Żyjemy w erze +obrazu+, zdjęcie zaczyna wypierać tekst. Chwytamy teraźniejszość robiąc zdjęcia telefonem i zamieszczając je w mediach społecznościowych.

Jak dodał, bardzo modne stało się ukazywanie za pomocą zdjęć zmieniającej się rzeczywistości. "Historia ma swoją dynamikę i dlatego w tym roku chcemy ukazać ją za pomocą fotografii. Pokażemy zdjęcia dokumentujące przedwojenną olsztyńską starówkę i odbudowę miasta"- powiedział Żuchowski.

Muzeum Warmii i Mazur na Noc Muzeów przygotowało wystawę 23 fotografii Starego Miasta przedstawiających 50-letnią historię tego miejsca. Najcenniejsze zdjęcia to te ukazujące przedwojenną starówkę, udokumentowane na płytach szklanych. Ponad 2,5 tysiąca takich płyt pochodzących najprawdopodobniej z przedwojennego olsztyńskiego fotoatelier znajdują się w archiwach muzeum.

Zdjęcia są tak wyraźne i ostre, że bez trudu można odczytać nazwiska kupców na szyldach kamienic albo zajrzeć za witryny sklepowe oglądając towary. Na wystawie są także zdjęcia dokumentujące ruiny powojennego Olsztyna. Te fotografie są autorstwa Waleriana Włochacza, który pracował w wydziale technicznym urzędu miasta w Olsztynie. Pozostałe zdjęcia przedstawiają odbudowę kamienic na starówce. Z kolei te zdjęcia wykonał Zbigniew Grabowski nazywany nestorem przewodników PTTK. Swój dorobek - 23 tysiące negatywów przekazał muzealnemu archiwum.

Zwiedzający Muzeum Warmii i Mazur będą mogli obejrzeć wystawy stałe takie jak malarstwo Edwarda Dwurnika, telegramy patriotyczne pochodzące z lat 1895-1939, wystawę warmińskiej rzeźby ludowej czy rzeźby Adolfo Wildta z kolekcji Franza Rose z Dylewa.

W Domu Gazety Olsztyńskiej na Targu Rybnym zgromadzono eksponaty związane z 30. rocznicą zmiany ustroju w Polsce. Będzie można obejrzeć stare telefony, diaskop do wyświetlania filmów, kamerę ręczną, maszynę do pisania, dalekopis, aparaty fotograficzne, magnetofon szpulowy, adapter, radioodbiorniki itp.

Muzeum Przyrody w Olsztynie zaprasza najmłodszych na zwiedzanie z latarkami. Muzealnicy zapewniają, że część eksponatów będzie można dotknąć. Będzie można "pogłaskać" największego drapieżnika Warmii i Mazur - wilka, przymierzyć skrzydło bielika, dotknąć najbardziej kolczaste zwierzę - jeża, porównać poroża jelenia i sarny.

Z kolei Muzeum Archidiecezji Warmińskiej dla chętnych przygotowało prelekcje o kościelnym złotnictwie oraz +o świętych obrazach+. Będzie można obejrzeć wystawę szat i naczyń liturgicznych. (PAP)

autorka: Agnieszka Libudzka

ali/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL