Kultura i sztuka po 1989 roku

26.09.2019

Rozpoczął się międzynarodowy festiwal fotograficzny Białystok Interphoto

Wystawami fotografii artystów ze Stanów Zjednoczonych, Słowenii, Białorusi i Polski rozpoczęła się w czwartek po południu 4. edycja międzynarodowego festiwalu fotograficznego Białystok Interphoto. W sumie zaplanowano 30 wystaw; impreza potrwa do 17 listopada.

Organizatorem festiwalu, który odbywa się co dwa lata, jest stowarzyszenie Forum Fotografii i Multimediów; w tym roku festiwal odbędzie się pod hasłem "Od przeszłości do współczesności. Granice czasu".

Główną częścią festiwalu są wystawy fotograficzne przedstawiające zarówno fotografię historyczną jak i współczesną. W tym roku zaplanowano w sumie 30 wystaw zbiorowych oraz indywidualnych artystów z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy, Czech, Słowacji, Słowenii, Niemiec oraz Stanów Zjednoczonych.

Od czwartku po południu można oglądać otwarte w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku wystawy: Leny Kocutar dokumentującej dwa miasta: islandzkie Hofn i słoweński Maribor, Aprila Gertlera tworzących kolaże i Tomasza Lewandowskiego, od kilku lat podróżującego po Polsce w poszukiwaniu kadrów do swojego cyklu "Polish Summer".

W bibliotece Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prezentowane są fotografie Vitusa Saloshanki. Wystawa "Podróż Niemnem" to owoc trzyletniej pracy artysty, który podróżował nurtem Niemna przez Białoruś, Litwę i Rosję. W Centrum Kształcenia Ustawicznego można natomiast oglądać kolodionowe fotografie Andrzeja Górskiego, które powstały podczas pracy nad projektem opowiadającym o XIX-wiecznych sposobach podróżowania: tratwą, żaglowcem, balonem.

W czwartek wieczorem zostaną otwarte kolejne wystawy m.in. Szkoły Filmowej w Łodzi czy białostockiej Akademii Przedsiębiorczości i Fotografii.

Oficjalna inauguracja festiwalu odbędzie się w piątek wieczorem w Centrum im. Ludwika Zamenhofa podczas otwarcia wystawy "Słowo kłamie – oko nigdy. Nowoczesność w fotografii polskiej 1918-1939". W kolejnych dniach otwarte zostaną wystawy m.in. Zofii Kulik czy zbiorą o polskiej fotografii subiektywnej.

W ramach festiwalu zaplanowano też liczne warsztaty, pokazy multimedialne, filmy, wykłady, prezentacje zdjęć i spotkania z artystami.

Białystok Interphoto zostało sfinansowane ze środków ministerstwa kultury, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz z budżetu Białegostoku.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL