Polacy na frontach II wojny światowej

14.06.2016 aktualizacja 19.07.2016

"Tobruk 1941" - wystawa o obronie pustynnej twierdzy

Wystawa “Tobruk 1941” w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie Wystawa “Tobruk 1941” w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Obrona Tobruku w 1941 r. - pustynnej twierdzy w Libii, w tym walki Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, to temat nowej ekspozycji w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Wystawa przedstawia przebieg bitwy, umundurowanie słynnych "szczurów pustyni", ich uzbrojenie i ekwipunek.

"Obrona Tobruku w 1941 roku, bardzo ważnego miejsca na mapie wojennych wydarzeń drugiej wojny światowej, znana jest na całym świecie. Nasza wystawa ma przypominać w Polsce o tych dramatycznych walkach i uzmysławiać zwiedzającym, że wśród broniących się aliantów, m.in. Australijczyków czy Czechów, było także kilka tysięcy polskich żołnierzy z Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Polscy żołnierze wnieśli istotny wkład w zwycięstwo kończące walki obronne" - powiedział dyrektor Muzeum Wojska Polskiego Zbigniew Wawer.

Nowa wystawa - jak mówił Wawer - ma popularyzować wiedzę o walkach aliantów w Libii, ale również upamiętnić dokonania Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich - jednej z najbardziej zasłużonych jednostek Polskich Sił Zbrojnych.

"Karpatczycy walcząc w drugiej połowie 1941 roku w bardzo trudnych warunkach, zasłużyli na uznanie i podziw zarówno dowództwa brytyjskiego, jak i przeciwników" - dodał dyrektor Muzeum Wojska Polskiego.

Podczas otwarcia wystawy, w którym brali udział dyplomaci z Australii, Nowej Zelandii, Czech, Słowacji, Włoch i Niemiec, a także przedstawiciele Wojska Polskiego oraz Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, głos zabrali weterani.

"Reprezentuję Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Tworzyliśmy wspaniałą, pełną werwy armię młodych żołnierzy. Dziś z tych, którzy wrócili do Polski, żyje zaledwie 25. A było nas 350 tysięcy, byliśmy czwartą armią co do wielkości w czasie drugiej wojny światowej" - mówił wzruszony płk Włodzimierz Cieszkowski, uczestnik walk we Francji 1940 roku, wywiadowca francuskiego Ruchu Oporu i żołnierz gen. Stanisława Maczka.

Muzeum Wojska Polskiego podkreśla, że nowa ekspozycja będzie jak dotąd pierwszą w Polsce tak dużą wystawą poświęconą walkom o Tobruk i zmaganiom w Afryce Północnej. Mariusz Skotnicki z Działu Historii Wojskowości, który jest współtwórcą ekspozycji, zwrócił uwagę, że zamiarem muzeum było pokazanie w sposób maksymalnie obszerny, ale jednocześnie atrakcyjny - w nowoczesnej aranżacji plastycznej - obu stron konfliktu - sił alianckich i niemiecko-włoskich.

"Wśród najciekawszych eksponatów warto wymienić umundurowanie dowódcy Brygady Strzelców Karpackich, generała Stanisława Kopańskiego. Oprócz mundurów żołnierzy zwiedzający będą mogli obejrzeć także uzbrojenie słynnych +szczurów pustyni+, ich ekwipunek i odznaczenia" – powiedział Skotnicki.

Wystawę "Tobruk 1941. W 75. rocznicę walk Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich w obronie pustynnej twierdzy" będzie można oglądać do końca stycznia 2017 roku. Ekspozycja została zorganizowana pod honorowym patronatem ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

Bitwa o Tobruk (położonego w Libii, niedaleko granicy z Egiptem) miała miejsce między 10 kwietnia a 27 listopada 1941 roku. W walkach starły się wojska koalicji faszystowskiej z broniącymi twierdzy aliantami, wśród których była polska Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich. Udana obrona miasta była ważnym sukcesem aliantów w tym rejonie. W bitwie poległo ponad 3 tys. żołnierzy alianckich i ok. 8 tys. żołnierzy niemieckich i włoskich. (PAP)

nno/ ls/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL