Kultura i sztuka po 1989 roku

08.08.2019

W łódzkim Muzeum Fabryki wystawa tkanin artystycznych „Reminiscencje”

Łódzkie Muzeum Fabryki zaprezentuje prace z poprzednich edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny, od 1972 roku organizowanego przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Wystawa „Reminiscencje” zostanie otwarta w sobotę.

Działające na terenie Manufaktury w Łodzi Muzeum Fabryki po raz pierwszy organizuje wydarzenie we współpracy z Centralnym Muzeum Włókiennictwa.

"To początek naszej współpracy, ale mogę obiecać, że będzie ona kontynuowana, bo tkaniny w pofabrycznych wnętrzach prezentują się naprawdę spektakularnie. Wystawa jest zapowiedzią 16. Triennale, ale jednocześnie przypomnieniem, jak piękna tradycja stoi za tym wydarzeniem" – podkreśliła dyrektor Muzeum Włókiennictwa Aneta Dalbiak.

Na ekspozycję, która stanowić ma zapowiedź zbliżającego się 16. Międzynarodowego Triennale Tkaniny, złożą się prace prezentowane podczas poprzednich edycji. W Muzeum Fabryki będzie można oglądać artefakty Anny Buczkowskiej, Tadeusza Dominika, Lilli Kulki, Izabeli Marcjan oraz Stefana Popławskiego.

Triennale jest największą na świecie imprezą poświęconą sztuce włókna – jego historia sięga 1972 roku. 16. edycja rozpocznie się 5 października. W Muzeum Włókiennictwa będzie można zobaczyć 55 prac artystów z całego świata. Tematem tegorocznej wystawy będzie "Przekraczanie granic".

"Tratujemy ten temat bardzo szeroko. To może być przekraczanie granic naszej psychiki lub granic determinujących podział polityczny świata, ale też pewna wielokulturowość i problemy globalizacji" – zaznaczyła kuratorka Triennale Marta Kowalewska.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL