PRL

11.01.2018

W Szczecinie wystawa "Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek"

Wystawa plenerowa "Wrastanie. Ziemie Północne i Zachodnie. Początek" przed oficjalnym otwarciem na placu Solidarności w Szczecinie. Fot. PAP/M. Bielecki Wystawa plenerowa "Wrastanie. Ziemie Północne i Zachodnie. Początek" przed oficjalnym otwarciem na placu Solidarności w Szczecinie. Fot. PAP/M. Bielecki

Ponad 300 zdjęć i filmów pokazujących adaptację do nowych warunków życia w powojennej Polsce będzie można oglądać na wystawie na pl. Solidarności w Szczecinie. Ekspozycja "Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek" będzie dostępna od piątku do 25 lutego.

Na proces "wrastania" w nową powojenną Polskę składały się odbudowa wojennych zniszczeń, ale także więzi międzyludzkich i oswojenie obcej przestrzeni i kultury - można przeczytać w publikacji poświęconej plenerowej wystawie. Zgromadzono na niej ponad 300 archiwalnych zdjęć i filmów oraz nagrania relacji świadków historii prezentujące wybrane aspekty pierwszych kilku powojennych lat życia na ziemiach zachodnich i północnych.

"Chcemy pokazać, co innego niż w pozostałej części przedwojennej Polski jest w ziemiach północnych i zachodnich, a także co łączy ludzi mieszkających na tych ziemiach i czym oni się różnią od tych społeczności, które mieszkają w Polsce centralnej, wschodniej i południowej" - powiedziała dziennikarzom w czwartek Agnieszka Kuchcińska-Kurcz z Centrum Dialogu Przełomy.

Obok zdjęć i dokumentów wystawę tworzą także instalacje multimedialne i oryginalne obiekty - wyliczała Kuchcińska-Kurcz. Jak dodała, ciekawostką są przepisy kulinarne przywiezione na te ziemie z różnych stron.

"Wątki poruszane na wystawie to m.in. poczucie obcości osadników, próba oswojenia nieznanej przestrzeni, ale także poczucie wrogości wobec tych, których się tu zastało, a z ich strony z kolei poczucie niepewności co dalej i chęć wyjazdu. To także rola kościoła w tym procesie" - powiedziała Kuchcińska-Kurcz.

Ekspozycja "Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek" powstała w ramach współpracy realizowanej przez instytucje wchodzące w skład Sieci Ziem Zachodnich i Północnych; Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" we Wrocławiu, Instytut Śląski w Opolu, Instytut Zachodni w Poznaniu, Ośrodek Badań Naukowych w Olsztynie oraz Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy.

Autorami koncepcji merytorycznej wystawy są dr Katarzyna Bock-Matuszyk oraz dr Wojciech Kucharski z Ośrodka "Pamięć i Przyszłość", a w skład zespołu autorskiego wchodzą m.in. specjaliści ze wszystkich instytucji Sieci Ziem Zachodnich i Północnych oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. Za projekt scenograficzny odpowiada firma JAZ+ Architekci z Warszawy. Wystawa została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.(PAP)

autor: Kacper Reszczyński

res/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL