Polska po 1989 roku

11.07.2019

Wicemarszałek Senatu: Wisła to symbol naszej państwowości

Wisła to symbol naszej państwowości, naszej historii, naszej ciągłości terytorialnej od Tatr aż do Bałtyku – powiedział wicemarszałek Senatu Marek Pęk podczas czwartkowego otwarcia wystawy „Potencjał rzeki Wisły w kontekście gospodarczym, społecznym i środowiskowym”.

Ekspozycja zorganizowana została z inicjatywy senatora Antoniego Szymańskiego i została przygotowana przez Port Gdański.

Wystawa w Senacie prezentuje m.in. nowe kierunki działań inwestycyjnych związanych z wykorzystaniem rzeki przy jednoczesnym zachowaniu jej walorów przyrodniczych.

Wicemarszałek Pęk powiedział też, że Wisła najważniejszym zadaniem jest przywrócenie na niej żeglugi, aby wykorzystać potencjał gospodarczy tej drogi wodnej ale z uwzględnieniem jej walorów przyrodniczych.

"Ta wystawa jest dla nas o tyle ważna, że przywraca myśl i przekonanie, że rzeka Wisła nie powinna być niczym innym jak torem żeglugowym" - dodał obecny podczas otwarcia wystawy minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

"Chcemy odtworzyć potencjał żeglowności Wisły. (...) Port Gdańsk jest zleceniodawcą Studium Wykonalności dla Wisły. Myślę, że za parę tygodni będziemy mogli się pochwalić wynikami tych prac. Ma to na celu rozpoczęcie całego szeregu inwestycji z wiązanych z żeglugą" - dodał.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL