Kultura i sztuka po 1989 roku

15.03.2018

Wszystko widzę jako sztukę - wystawa dla dzieci w Zachęcie

Dzieła Romana Opałki, Julity Wójcik, Edwarda Krasińskiego, Ryszarda Winiarskiego prezentowane są na wystawie dla dzieci - "Wszystko widzę jako sztukę" w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta.

"Dzieci, nasi młodzi widzowie najlepiej i najchętniej poznają świat przez obserwację, ale także poprzez kreację. Dlatego wystawę podzieliliśmy na dwie strefy: muzealną i twórczą" - zaznaczyła w rozmowie z PAP Ewa Solarz, kuratorka ekspozycji.

Centralną część wystawy stanowi wybudowany w galerii wielki kubik z pracami artystów, wokół którego rozciąga się artystyczny plac zabaw z zadaniami dla dzieci, nawiązującymi do prezentowanych dzieł. Tytuł wystawy: "Wszystko widzę jako sztukę" — to słowa Julity Wójcik, autorki słynnej Tęczy z warszawskiego placu Zbawiciela.

W przestrzeni, gdzie prezentowane są prace artystów, wśród nich m.in. Romana Opałki, Julity Wójcik, Moniki Drożyńskiej, Edwarda Krasińskiego, Ryszarda Winiarskiego, Jana Dziaczkowskiego, Maurycego Gomulickiego, dzieci muszą się zachowywać poważnie; nie mogą krzyczeć, bo to jest strefa sztuki, muzeum - zastrzegają organizatorzy.

Wokół tej wydzielonej przestrzeni - istnieje druga strefa. W niej dzieci mają więcej swobody i mogą robić najróżniejsze rzeczy, np.: obierać w galerii ziemniaki jak Julita Wójcik, wyszywać makatki jak Monika Drożyńska, naklejać na ścianach kolorowe taśmy jak Edward Krasiński, poświęcić się malowaniu liczb jak Roman Opałka, rzucać kostkami do gry jak Ryszard Winiarski, malować swoje ciało na czarno jak Aneta Grzeszykowska.

"Traktujemy najmłodszych widzów poważnie: nie tłumaczymy, nie podpowiadamy, nie narzucamy, jak dzieła sztuki należy rozumieć, za to zachęcamy do myślenia i wyrażania własnych opinii - podkreśla Solarz. - Opisy prac opowiadają o pomysłach artysty, nie tłumacząc, co miał na myśli i jak należy interpretować jego dzieła. Poprzez zabawę, warsztaty i spotkania z artystami chcemy przybliżyć dzieciom i ich opiekunom świat sztuki współczesnej. Próbujemy pokazać powszechność sztuki i jej różnorodność. +Każde dziecko jest artystą. Jedyny problem to pozostać artystą, kiedy się już dorośnie+ twierdził Pablo Picasso" - dodaje kuratorka.

Wystawie towarzyszy książka w przystępny sposób opowiadająca o twórczości prezentowanych artystów. Ekspozycja "Wszystko widzę jako sztukę" w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta potrwa do 3 czerwca br.(PAP)

autor: Anna Bernat

abe/ rosa/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL