XIX wiek

08.11.2019

Wystawa o wileńskim procesie Filomatów i Filaretów w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Wystawa „Wilno Mickiewicza i Słowackiego: tropem +Dziadów+ cz. III” Wystawa „Wilno Mickiewicza i Słowackiego: tropem +Dziadów+ cz. III”

Wystawę opowiadającą o wileńskim procesie Filomatów i Filaretów będzie można od piątku oglądać w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Na ekspozycji pokazane zostaną, po raz pierwszy w Polsce, obiekty pochodzące ze zbiorów Muzeum Sztuki w Wilnie oraz archiwów i bibliotek wileńskich.

Głównym tematem wystawy zatytułowanej „Wilno Mickiewicza i Słowackiego: tropem +Dziadów+ cz. III” jest proces Filomatów i Filaretów, wydarzenie, które zaważyło na losach i twórczości Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Jak przypominają twórcy wystawy, obaj poeci swoją młodość spędzili w Wilnie.

CZYTAJ TAKŻE

Towarzystwo Filaretów, które zostało założone w 1817 r. przez grupę studentów i absolwentów Uniwersytetu Wileńskiego, za działalność patriotyczną zostało uznane za wywrotowe. Członków stowarzyszenia aresztowano i osądzono. „Wśród uwięzionych znalazł się Adam Mickiewicz, który spędził w wileńskim więzieniu blisko dziewięć miesięcy. Skazany na przymusowy pobyt w Rosji, wyjechał z Wilna na zawsze w 1824 r. Opuścił miasto swoich studiów uniwersyteckich, zawiązanych wówczas wielu dozgonnych przyjaźni, poetyckiego debiutu i miejsca ugruntowania sławy poetyckiej” – zaznaczają organizatorzy wystawy.

Juliusz Słowacki z Wilnem związany był przez blisko piętnaście lat. W latach 1819–1825 uczęszczał do wileńskiego gimnazjum. „To w tej szkole, w maju 1823 r., uczeń Michał Plater napisał na tablicy +Vivat Konstytucja 3 Maja+. Zdarzenie to zapoczątkowało aresztowania Filomatów i Filaretów” - podkreślają organizatorzy. Następnie w latach 1825–1828 studiował prawo na Uniwersytecie Wileńskim, po czym na zawsze opuścił Wilno.

Na wystawie zaprezentowane zostaną obiekty pochodzące ze zbiorów Muzeum Sztuki w Wilnie oraz archiwów i bibliotek wileńskich, pokazane w Polsce po raz pierwszy, w tym m.in. oryginalne protokoły przesłuchań Filomatów i Filaretów. Oprócz tego odwiedzający zobaczą pochodzące z kolekcji Ossolineum rysunki Józefa Peszki, przedstawiające Wilno i Petersburg oraz rękopis - jedną kartę „Dziadów” Juliusza Słowackiego.

Ekspozycja będzie prezentowana do 1 marca 2020 r. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL