Sport w II RP

14.01.2019

Wystawa o zimowym wypoczynku w II Rzeczypospolitej

"Narty, sanki, brydż. Zimowy wypoczynek  w II Rzeczypospolitej" "Narty, sanki, brydż. Zimowy wypoczynek  w II Rzeczypospolitej"

Ulubione sporty zimowe oraz rozrywki dostępne w modnych w okresie międzywojennym kurortach - to temat wystawy "Narty, sanki, brydż. Zimowy wypoczynek  w II Rzeczypospolitej", którą otwarto w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. J. Piłsudskiego w Łodzi.

Przygotowana przez biblioteczny Dział Informacji Naukowej ekspozycja ma na celu wprowadzenie w klimat zimowych wakacji naszych prababek i pradziadków. Ekspozycja opowiada o m.in. słynnych zimowych kurortach II Rzeczypospolitej, do których wybierali się wielbiciele zimowych szaleństw. Obok popularnych również współcześnie Zakopanego i Krynicy Górskiej zaprezentowano Worochtę i Jaremcze, leżące w paśmie Karpat Wschodnich na terenie dzisiejszej Ukrainy (wówczas województwo stanisławowskie, powiat nadwórniański).

Według historyka sportu Roberta Gawkowskiego, autora książki "Wypoczynek w II Rzeczpospolitej: kurorty, rekreacja, zabawa", największą miłością darzono wówczas trzy rozrywki - narty, dancingi i brydż.

"Ludzie potrafili się bawić w kilku wagonach sunących przez górski krajobraz. Znali doskonale szlaki narciarskie Polski. II RP pokochała narty. Szukano wymówek do wyjazdów i zmieniano dla nich tryb życia. Z ust lekarzy międzywojnia można było usłyszeć, że osiem dni urlopu zimowego jest równe trzydziestu dniom letniego. Podobno chłodne powietrze dobrze działało na układ nerwowy, wpływało korzystnie na układy oddechowy i krwionośny oraz przemianę materii. Z kolei ruch na łyżwach czy nartach miał wzmacniać kości i więzadła" - pisze Gawkowski.

Wystawa przypomina takie zapomniane obecnie atrakcje turystyczne, jak pociągi narciarskie, rajdy narciarskie dla indywidualnych i niedoświadczonych turystów, zimowe rajdy samochodowe, a także mistrzostwa w hokeju na lodzie w Krynicy Górskiej czy w skokach narciarskich w Zakopanem i Worochcie.

Jak podają Ewa Nowak-Wawrzyniak i Katarzyna Sztajnert z Działu Informacji Naukowej książnicy, na ekspozycji prezentowane są czasopisma turystyczne i sportowe z okresu XX-lecia międzywojennego: "Turystyka: biuletyn Polskiego Biura Podróży "Orbis", "Raz Dwa Trzy: ilustrowany kuryer sportowy", "Stadjon: ilustrowany tygodnik sportowy poświęcony sprawom sportu i przysposobienia wojskowego" oraz "Światowid: ilustrowany tygodnik społeczno-kulturalny". Ten ostatni miał formę bogato ilustrowanej kroniki tygodniowej - w każdym numerze pisma zamieszczano kilkadziesiąt czarno-białych i kolorowych fotografii wykonywanych przez czołowych fotografików prasowych tamtych czasów.

Na wystawie znalazły się również plakaty, pocztówki, zdjęcia oraz kopie reklam prasowych z lat 20. i 30., a także oryginalne, drewniane narty z lat 30. XX wieku. Ekspozycję w holu wystawowym będzie można oglądać do końca stycznia. (PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL