Kultura i sztuka 1945-1989

19.11.2019

Wystawa „Oczy są radarem mózgu. Ignacy Witz (1919–1971)” w Muzeum Karykatury

Źródło: www.muzeumkarykatury.pl Źródło: www.muzeumkarykatury.pl

W setną rocznicę urodzin Ignacego Witza stołeczne Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego przypomina sylwetkę i twórczość artysty na wystawie „Oczy są radarem mózgu. Ignacy Witz (1919–1971)” – poinformowała PAP specjalistka ds. promocji Dorota Parzyszek. Wystawa jest czynna od piątku.

"Wystawa pt. +Oczy są radarem mózgu. Ignacy Witz (1919-1971)+ prezentuje prace z różnych okresów jego działalności: od lat powojennych do końca lat sześćdziesiątych XX wieku" - napisała Parzyszek.

Wyjaśniła, że zwiedzający zobaczą "rysunki satyryczne – karykatury antyhitlerowskie, publikowane w prasie w latach czterdziestych i pięćdziesiątych rysunki polityczne, odpowiadające ówczesnej propagandzie, a także niepublikowane, rysunkowe komentarze do wydarzeń października 1956 r.".

"Pokazane zostaną projekty publikowanych i niepublikowanych ilustracji do literatury dziecięcej i książek dla dorosłych, a wśród nich słynne realizacje do +Słonia Trąbalskiego+ Juliana Tuwima, które przyniosły Witzowi ogromną popularność, oraz do +Przygód dobrego wojaka Szwejka+ Jaroslava Haszka, które nie ukazały się w druku" - dodała.

Zwróciła uwagę, że istotną częścią wystawy będą "rysunki autonomiczne – samodzielne kompozycje niesłużące celom wydawniczym – oszczędne w formie z płynną, czarną linią wydobywającą kontury postaci". Prezentację prac artysty uzupełnią zaprojektowane przez Witza plakaty.

Ekspozycji towarzyszy książka pod tym samym tytułem - obszerne, bogato ilustrowane wydawnictwo z serii monografii "Sylwetki", której celem jest przypomnienie twórczości czołowych polskich rysowników satyrycznych.

Ignacy Witz - karykaturzysta, ilustrator, malarz, grafik, krytyk sztuki. Jako satyryczny rysownik prasowy zadebiutował pod koniec lat 30. XX w. w czasopismach lwowskich – "Kontrataku" i "Omnibusie", a jako karykaturzysta w latach 40. podjął współpracę ze "Szpilkami".

Od powojnia do końca życia pracował jako ilustrator książek i autor opracowań graficznych dla takich wydawnictw jak "Książka i Wiedza", "Nasza Księgarnia" i "Iskry".

Był też krytykiem sztuki i recenzentem wystaw. Swoje teksty publikował w prasie – w drugiej połowie lat 40. w "Odrodzeniu" i "Kuźnicy", a następnie – przez niemal dwadzieścia lat – w "Życiu Warszawy".

Wystawa czynna będzie w Muzeum Karykatury od 22 listopada do 22 marca 2020 r.

Przedsięwzięcie zrealizowano pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL