Kultura i sztuka po 1989 roku

17.02.2019

Wystawa polskiej sztuki współczesnej w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu

Dzieła kilkudziesięciu współczesnych polskich artystów z różnych dziedzin sztuki będzie można od wtorku zobaczyć na wystawie w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Ekspozycja został przygotowana przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i Zachętę – Narodową Galerię Sztuki w Warszawie.

Na wystawie zostanie pokazanych blisko 60 eksponatów. To m.in. rzeźby przestrzenne, obiekty i instalacje, film wideo z kolekcji orońskiej oraz wielkoformatowe obrazy olejne i temperowe ze zbioru Zachęty.

Twórcy ekspozycji z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i Zachęty - Narodowej Galerię Sztuki podkreślają, że wystawa prezentowana we Wrocławiu powstała na bazie kolekcji obu tych instytucji. „To dzieła wybitnych, kanonicznych artystów oraz znaczących twórców młodej i średniej generacji, poruszających się w obrębie różnorodnych tendencji i nurtów artystycznych. Pokaz stanowi reprezentatywny zbiór polskiej sztuki drugiej połowy XX w. oraz początku naszego stulecia” - podkreślono.

Zwiedzający będą mogli obejrzeć prace m.in. Edwarda Dwurnika, Sylwestra Ambroziaka, Jana Berdyszaka, Wojciecha Fangora, Miłosza Flisa, Janiny Berdyszak, Sofi Żezmer, Jerzego Fobera, Ryszarda Woźniaka czy Jacka Ziemińskiego.

Prezentowane dzieła – jak podkreślili organizatorzy ekspozycji – reprezentują różnie kierunki i stylistyki w sztuce. To przykłady sztuki abstrakcyjnej, konceptualnej, a także prace reprezentujące tendencje figuratywne, postmodernistyczne i ekspresyjne, inspirowane pop-artem. „Niektóre z nich wynikły z zainteresowania artystów aktualnymi zjawiskami współczesnej kultury, inne powstały w izolacji do panujących mód czy tendencji” – wskazują organizatorzy ekspozycji.

Wystawę zatytułowaną „Kolekcje” można będzie oglądać w Narodowym Forum Muzyki do końca lipca.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL