Polskie Państwo Podziemne

22.01.2020

Wystawa poświęcona Polskiemu Państwu Podziemnemu w regionie radomskim

Wystawę poświęconą Polskiemu Państwu Podziemnemu w regionie radomskim w latach 1939-45 można od środy oglądać w Przystanku "Wolność" w siedzibie Hufca ZHP w Radomiu. Ekspozycja czynna będzie do końca marca.

Wystawa nosi nazwę "Zwycięstwo będzie Twoja nagrodą… Polskie Państwo Podziemne w regionie radomskim w latach 1939-1945". Pierwszy człon tytułu nawiązuje do słów z przysięgi żołnierzy Armii Krajowej.

Ekspozycja przedstawia historię antyniemieckiej konspiracji wojskowej i cywilnej w historycznych powiatach iłżeckim, kozienickim i radomskim.

"Na wystawie pokazujemy Polskie Państwo Podziemne we wszystkich aspektach jego działania, czyli nie tylko to, co nam się z reguły kojarzy z oporem Polaków, czyli walki partyzanckie, zbrojna konspiracja, sabotaż, dywersja, ale także opór cywilny" – poinformował PAP jeden z twórców wystawy dr Arkadiusz Kutkowski z radomskiej delegatury oddziału w Lublinie Instytutu Pamięci Narodowej.

Na wystawie prezentowane są, w większości nie publikowane nigdy wcześniej, fotografie, konspiracyjna prasa i dokumenty dotyczące dziejów pierwszych organizacji konspiracyjnych, Szarych Szeregów, Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Narodowych Sił Zbrojnych, Tajnej Organizacji Nauczycielskiej.

Ekspozycja ukazuje walki oddziałów partyzanckich m.in. Antoniego Hedy "Szarego", Jana Sońty "Ośki" oraz przebieg bitew pod Molendami i na Piotrowym Polu i Akcji "Burza".

Spora część wystawy poświęcona jest tajnemu nauczaniu, konspiracyjnej prasie i podziemnej produkcji broni. Ekspozycja podkreśla też istotną rolę kobiet w zbrojnej konspiracji i oporze cywilnym.

Wystawa będzie prezentowana w Przystanku "Wolność" w Radomiu do końca marca 2020 r., a następnie odwiedzi inne miejscowości regionu.

Organizatorami wystawy są Instytut Pamięci Narodowej w Radomiu, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, Muzeum Regionalne w Iłży i Hufiec ZHP w Radomiu. (PAP)

autorka: Ilona Pecka

ilp/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL