XIX wiek

14.12.2019

Wystawa prac artystów Młodej Polski w Stalowej Woli

Wystawa „„Szczęśliwa godzina”: Młoda Polska w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli Wystawa „„Szczęśliwa godzina”: Młoda Polska w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli

Olga Boznańska, Jacek Malczewski, Leon Wyczółkowski, Stanisław Wyspiański to niektórzy z artystów, których prace będzie można od niedzieli oglądać na wystawie „Szczęśliwa godzina”: Młoda Polska w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.

Wystawa, która potrwa do 29 marca, prezentowana będzie w pierwszej w kraju galerii malarstwa Alfonsa Karpińskiego - jednego z czołowych twórców Młodej Polski, otwartej w styczniu br. w Stalowej Woli. Znajduje się ona na poddaszu wyremontowanego zabytkowego budynku dawnego sądu powiatowego, gdzie pracował ojciec artysty, który był w Rozwadowie sędzią powiatowym. Budynek obecnie należy do Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Jak poinformowała Marzena Kościółek-Tofil ze stalowowolskiego muzeum, na ekspozycji pokazanych zostanie prawie 70 dzieł najwybitniejszych twórców okresu Młodej Polski.

Będzie można zobaczyć obrazy i rzeźby z przełomu XIX i XX wieku, m.in. Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Jana Stanisławskiego, Leona Wyczółkowskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Juliana Fałata, Józefa Mehoffera, Witolda Wojtkiewicza, Xawerego Dunikowskiego, Konstantego Laszczki.

„Ta niezwykła wystawa przedstawia wybrane aspekty jednego z najciekawszych i najważniejszych zjawisk artystycznych – Młodej Polski. W latach 1890–1914 sztuki piękne, podobnie jak literatura i muzyka, przeżyły swoją +szczęśliwą godzinę+. Do głosu bowiem doszły równolegle nie tylko rozmaite tendencje – secesja i symbolizm, intensywizm i protoekspresjonizm, japonizm, ale przede wszystkim pojawiło się wiele indywidualności artystycznych i powstało wiele dzieł programowych o najwyższym poziomie artystycznym, nie mających analogii w sztuce europejskiej tego czasu” - mówiła kurator wystawy dr Anna Król.

Wernisażowi wystawy w niedzielne popołudnie towarzyszyć będzie koncert zespołu Ula Lazar Band.

Prezentowane na wystawie prace pochodzą z prywatnych zbiorów oraz z różnych placówek muzealnych w kraju, w tym m.in. Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, muzeów narodowych w Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu.

Ekspozycji towarzyszyć będą zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży, wykłady, warsztaty artystyczne. „Szczęśliwa godzina”: Młoda Polska będzie pierwszą wystawą urządzoną w nowych, zmodernizowanych salach ekspozycyjnych budynku dawnego sądu, a obecnie Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego.

Remont został dofinasowany ze środków ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz podkarpackiego konserwatora zabytków. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL