Kultura i sztuka po 1989 roku

24.04.2019

Wystawa rysunków w MNK z okazji 200-lecia ASP

„Czarno na białym”. Źródło: MNK „Czarno na białym”. Źródło: MNK

Ok. 170 rysunków autorstwa 45 artystów znalazło się na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie, zorganizowanej z okazji 200-lecia krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Ekspozycja „Czarno na białym” czynna będzie od piątku.

Wystawa usytuowana jest na pierwszym piętrze w gmachu głównym MNK. Jest na niej ok. 170 rysunków autorstwa 45 artystów, m.in. Jana Matejki, Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza, Wojciecha Weissa, Juliana Fałata, Alfreda Szyszko-Bohusza, Xawerego Dunikowskiego, Janiny Kraupe-Świderskiej, Zbyluta Grzywacza.

„Rysunek jest podstawą wykształcenia akademickiego i sprawdzianem umiejętności warsztatowych twórcy - pełni zarówno rolę służebną wobec innych dyscyplin artystycznych, ale także stanowi rodzaj samodzielnej wypowiedzi twórczej” – zwróciła uwagę na konferencji prasowej w środę kuratorka wystawy Agnieszka Jankowska-Marzec.

Jak poinformowała, ekspozycja ma z jednej strony charakter historyczny, bo prezentuje prace tylko zmarłych artystów, a z drugiej strony ma nawiązywać do współczesności. „Pokazujemy filmy animowane – kilkanaście tysięcy rysunków służy do stworzenia filmów” – zauważyła. Wystawie od maja do września towarzyszyć ma akcja studentów ASP polegająca na rysowaniu portretów zwiedzających (za ich zgodą). Akcja obywać się będzie w wybrane dni.

Kuratorka zapowiedziała także, że 16 czerwca otwarta zostanie wystawa pokonkursowa rysunków studentów i doktorantów ASP, która pokaże, jak rysunek współcześnie jest interpretowany. Konkurs rysunkowy trwa, miejscem pokonkursowej wystawy będzie MNK.

Dyrektor MNK Andrzej Betlej zauważył, że wystawa "Czarno na białym" z okazji 200-lecia ASP łączy się z jubileuszem 140-lecia MNK. Jak podkreślił, MNK „w większej części zbudowane jest w oparciu o dorobek absolwentów ASP”. Dyrektor przyznał, że trudno było znaleźć uniwersalną formułę wystawy, ale ostatecznie wybrano medium rysunku, ponieważ - mówił dyrektor - zgodnie z teorią sztuki rysunek jest podstawą dla architektury, rzeźby, malarstwa.

ASP rozpoczęła obchody 200-lecia w marcu ub. roku podczas Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz. Od tego czasu uczelnia organizuje i współorganizuje różnorodne wydarzenia jubileuszowe. Wystawa „Czarno na białym” w MNK ma być – jak mówił na środowej konferencji rektor krakowskiej ASP prof. Stanisław Tabisz – „mocnym akordem” na zakończenie obchodów. Dyrektor przypomniał krótko historię ASP i wyraził radość, że ostatnia wystawa jubileuszowa jest właśnie w prestiżowym MNK. Tabisz podkreślił także, że rysunek jest "koronną dyscypliną" i przypomniał słowa Stanisława Wyspiańskiego, że „jeżeli artysta umie rysować, to wtedy wszystko mu wolno”.

Wystawa „Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej ASP” czynna będzie do 29 września.

Honorowy patronat nad jubileuszem 200-lecia ASP w Krakowie objęli prezydent RP Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

Krakowska ASP, jedna z najstarszych uczelni w Polsce, utworzona została w 1818 r. na mocy statutu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jan Matejko, którego imię obecnie nosi, dyrektorował jej w latach 1873-1893, kiedy nosiła nazwę Szkoły Sztuk Pięknych.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL