Kultura i sztuka po 1989 roku

14.10.2018

Wystawa „XX-lecie Samorządu Województwa Mazowieckiego” w Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu

W Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu będzie można oglądać od poniedziałku wystawę poświęconą jego 20-letniej współpracy z samorządem województwa mazowieckiego. Zaprezentowane zostaną m.in. obrazy Jacka Malczewskiego, które placówka kupiła dzięki wsparciu samorządu.

To "Scena alegoryczna. Podwójny portret sióstr artysty" z 1921 r. oraz "Portret Marii Heydel" z 1892 r. Obrazy wzbogaciły radomską kolekcję prac Jacka Malczewskiego. Muzeum w Radomiu jest czwartą placówką muzealną w kraju pod względem liczby posiadanych dzieł wybitnego polskiego symbolisty.

"Poprzez wieloformatowe wydruki fotograficzne wystawa zaprezentuje także inwestycje, które udało się zrealizować w muzeum dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego" - powiedział dyr. placówki Adam Zieleziński. Jak zaznaczył, m.in. w latach 2005-2008 odrestaurowano XIX-wieczną zabudowę skrzydła południowego dawnego kolegium pijarów i uruchomiono w nim muzealny dział przyrody. W 2011 r. wymieniono okna, w 2016 r. przeprowadzono remont zachodniego skrzydła muzeum, a rok później wymieniono instalację systemu przeciwpożarowego.

Ważnym przedsięwzięciem była też modernizacja kompleksu dworsko-parkowego w Czarnolesie, gdzie mieści się Muzeum Jana Kochanowskiego (oddział radomskiego muzeum). Oprócz prac remontowych XIX-wiecznego dworku, w którym znajduje się siedziba muzeum, przeprowadzono rewitalizację otaczającego ją parku. Wybudowano też mały amfiteatr i zmodernizowano stałe wystawy.

Dzięki dotacjom z Urzędu Marszałkowskiego, w Muzeum im. Jacka Malczewskiego odbyło się wiele wystaw, m.in. nagrodzone w mazowieckim konkursie "Wierzba" ekspozycje: "650 lat radomskiej fary", "Trybunał Skarbowy Koronny w Radomiu" czy "Secesja".

Wystawa "XX-lecie Samorządu Województwa Mazowieckiego" czynna będzie do połowy grudnia. (PAP)

autor: Ilona Pecka

ilp/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL