Budowa niepodległego państwa

07.01.2019

Wystawa z okazji 100. rocznicy powstania PCK w Muzeum Ziemi Lubuskiej

Od 9 stycznia w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze będzie można oglądać wystawę pt. „Od stu lat wszędzie dla wszystkich”, zorganizowaną z okazji 100. rocznicy powstania Polskiego Czerwonego Krzyża.

„Celem organizacji wystawy jest uczczenie jubileuszu tej organizacji oraz ukazanie historii jej działalności na Ziemi Lubuskiej. Podobnie jak w innych regionach naszego kraju PCK po dziś dzień należy do najbardziej znanych i najprężniej działających organizacji humanitarnych” – powiedziała PAP rzeczniczka muzeum Alicja Błażyńska.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną m.in.: dyplom i odznaka Węgierskiego Czerwonego Krzyża przekazana w 1956 r. Zarządowi Wojewódzkiemu PCK w Zielonej Górze w ramach podziękowań za przekazaną krew od społeczeństwa ówczesnego województwa zielonogórskiego; plakaty, wydawnictwa promocyjne Polskiego Czerwonego Krzyża dotyczące działalności młodzieżowej, udzielania pierwszej pomocy i krwiodawstwa. Wśród prezentowanych dokumentów jest m.in. znajdujący się w Archiwum Państwowym protokół przekazania Szpitala PCK w Świebodzinie.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, już 18 stycznia 1919, z inicjatywy Stowarzyszenia Samarytanin Polski, zwołano naradę wszystkich działających pod zaborami organizacji, kierujących się w działaniu czerwonokrzyskimi ideałami. Podczas posiedzenie, odbywającego się pod patronatem Heleny Paderewskiej, powołano do życia Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża. Pierwszym jego prezesem został Paweł Sapieha. Pierwotną nazwę organizacji zmieniono w 1927 r. na Polski Czerwony Krzyż.

Organizatorami ekspozycji są: Lubuski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża, Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz Archiwum Państwowe w Zielonej Górze. Jej wernisaż połączony z konferencją prasową odbędzie się 9 stycznia o godz. 12. Wystawa będzie czynna do 27 stycznia br. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL