Kultura i sztuka 1945-1989

02.12.2019

Wystawa zdjęć Teatru Pantomimy w 100. rocznicę urodzin Tomaszewskiego

Ponad 150 zdjęci autorstwa Marka Grotowskiego tworzy wystawę dokumentującą twórczość wybitnego tancerza, choreografa i reżysera Henryka Tomaszewskiego, którą do końca lutego można oglądać w Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego we Wrocławiu.

Autorem pokazywanych zdjęć jest wieloletni wrocławski fotograf prasowy Marek Grotowski. Dokumentował on prace kierowanego przez Tomaszewskiego Wrocławskiego Teatru Pantominy od 1978 r. „Robiłem zdjęcia w Teatrze Pantomimy przez 21 lat, na wystawie można zobaczyć dokumentację z 9 premier wyreżyserowanych przez Tomaszewskiego” - powiedział PAP Grotowski.

To fotografie dokumentujące m.in. premiery spektakli „Spór” z 1978 r., „Hamlet” z 1979 r., czy „Kaprys” z 1995 r. „To są zdjęcia z premier oraz z prób teatralnych. Na fotografiach z prób widać Tomaszewskiego przy pracy. Tomaszewski pracując nad spektaklem wiele rzeczy tworzył sam – muzykę, rysował kostiumy. To był wielki twórca, a przy tym skromny, zdyscyplinowany człowiek, aktorzy go uwielbiali” - mówił fotograf.

Dodał, że Wrocławski Teatr Pantomimy pod kierownictwem Tomaszewskiego osiągnął światowy poziom. „Występowali w niemal 40 krajach, to była sztuka na najwyższym poziomi” - wspominał Grotowski.

Na ekspozycji prezentowanych jest ponad 150 zdjęć. Dodatkowo zwiedzający mogą zobaczyć 200 fotografii wyświetlanych na ekranie monitora.

Wystawę można zwiedzać do końca lutego.

Henryk Tomaszewski to wybitny polski tancerz, choreograf, reżyser i autor scenariuszy, twórca pantomimy zespołowej i założyciel Wrocławskiego Teatru Pantomimy (1956 r.)

Tomaszewski odszedł od francuskiej tradycji mimu czystego, tworząc wieloobsadowe i widowiskowe przedstawienia pantomimiczne, które z czasem sam nazwał choreodramami. Jego przedstawienia powstawały często na motywach klasyki literatury polskiej i europejskiej - inscenizował m.in. utwory Szekspira i Wyspiańskiego.

Był kolekcjonerem zabawek, zwłaszcza starych lalek, o których mawiał, że każda ma swoją historię i duszę. Zmarł w 2001 r.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL