PRL

10.11.2017

Żydzi na Dolnym Śląsku – wystawa w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu

Wystawa „Ku nowemu życiu. Żydzi na Dolnym Śląsku w latach 1945–1970” w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu Wystawa „Ku nowemu życiu. Żydzi na Dolnym Śląsku w latach 1945–1970” w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu

Niepublikowane dotąd zdjęcia archiwalne, dokumenty oraz filmy dotyczące społeczności żydowskiej na Dolnym Śląsku będzie można od niedzieli oglądać na wystawie „Ku nowemu życiu. Żydzi na Dolnym Śląsku w latach 1945–1970” w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.

Jak poinformowała PAP Paulina Popiół z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, wystawa to pierwsza tak duża ekspozycja poświęcona społeczności żydowskiej mieszkającej na Dolnym Śląsku w okresie powojennym.

Kuratorka wystawy Tamara Włodarczyk podkreśliła, że po II wojnie światowej Dolny Śląsk stał się największym skupiskiem polskich Żydów ocalałych z Holokaustu. "W historiografii pojawiło się nawet pojęcie +osiedle żydowskie+, oznaczające początkowo skupisko kilkunastu, a następnie ponad 40 miejscowości, w których osiedliło się po II wojnie światowej około 100 tys. Żydów. Większość z nich wyjechała z Polski w czasie kolejnych fal emigracji. Do dziś jednak na Dolnym Śląsku działają organizacje żydowskie” – mówiła kuratorka.

Na ekspozycji prezentowane są przede wszystkim fotografie pochodzące ze zbiorów instytucji zajmujących się dokumentowaniem dziedzictwa polskich Żydów, m.in.: Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Oprócz tego na wystawie będzie można zobaczyć archiwalne zdjęcia rodzinne Żydów z Dolnego Śląska oraz emigrantów żydowskich związanych z tym regionem, a także dokumenty życia społecznego i kulturalnego: plakaty z imprez i uroczystości, filmy dokumentalne, wywiady, czy nagrania żydowskich artystów i zespołów muzycznych z lat 50. i 60. XX wieku.

Organizatorzy wystawy podkreślili, że jej otwarcie zbiega się z rocznicą Nocy Kryształowej. Tego dnia – 9 listopada – obchodzony jest także Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem.

Tytuł ekspozycji nawiązuje do książki "Ku nowemu życiu" wydanej w 1947 r. w języku jidysz. Jakub Egita, przewodniczący Wojewódzkiego Komitetu Żydowskiego na Dolnym Śląsk, podsumował w niej dwa lata istnienia tak zwanego osiedla żydowskiego na Dolnym Śląsku.

Wystawę w Muzeum Etnograficznym można oglądać do 11 marca.(PAP)

autor: Agata Tomczyńska, Piotr Doczekalski

ato/ pdo/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL